Save the forest

Číslo projektu: 2024-1-PL01-KA152-YOU-000197464
 
Opis projektu:
SK:
Od 2. do 8. decembra 2024 sme sa zúčastnili na medzinárodnom projekte organizovanom združením „Porozumienie Pokoleń“ – Zachráňme les (projekt spolufinancovaný Európskou úniou). Bola to spoločná iniciatíva mladých ľudí z Poľska, Litvy a Slovenska – celkovo 36 ľudí spolu s ich vedúcimi.

Ciele projektu boli:
- rozšíriť vedomosti a zvýšiť povedomie o problémoch spojených s nadmerným a nelegálnym výrubom lesov a stromov, ktoré ohrozujú nielen našu planétu a životné prostredie, ale následne aj nás ľudí; 
- rozšíriť vedomosti a povedomie o hrozbách a negatívnych dôsledkoch výrubu lesov a stromov; 
- rozvíjať ekologické zručnosti, ktoré nám umožnia stať sa uvedomelejšími v tom, ako môžeme chrániť životné prostredie, našu planétu a pracovať na znižovaní výrubu lesov a stromov a motivovať ostatných, aby robili to isté; 
- rozvíjať postoje, ako je zodpovednosť za svoje činy, ako aj motiváciu šíriť a podporovať ekologické postoje a správanie medzi mladými ľuďmi alebo miestnymi komunitami, ale aj vedomosti, ktoré im umožnia pozerať sa na problémy spojené s výrubom lesov a stromov v dlhodobejšej perspektíve.

Podľa harmonogramu na začiatku projektu účastníci výmeny mládeže vytvorili kódex medzinárodného stretnutia a uskutočnili aktivitu „očakávania a obavy“. Počas nasledujúcich workshopov mladí ľudia organizovali zoznamovacie hry a integračné aktivity, ktoré prispeli k tomu, že si zapamätali mená svojich rovesníkov, lepšie sa spoznali, prekonali bariéry hanblivosti a vytvorili harmonický tím, ktorý pracoval v priateľskej a pozitívnej atmosfére. Tiež prekonali strach z komunikácie v angličtine.

V rámci mnohých tematických workshopov získali účastníci poznatky o zalesňovaní a výrube stromov vo svojich regiónoch, krajinách, ako aj v Európe a vo svete; diskutovali o úlohe stromov v životnom prostredí – aký vplyv majú na našu klímu, stav našej planéty, ako aj na nás samých; prehĺbili si vedomosti o využívaní dreva v rôznych oblastiach nášho života; o dôsledkoch odlesňovania a jeho negatívnom vplyve na prírodné prostredie a našu planétu; podelili sa o dobré praxie zo svojich krajín, Európy a sveta, ktorých cieľom bolo a je zabrániť nadmernému alebo nelegálnemu výrubu stromov; získali poznatky o politikách vo svojich krajinách týkajúcich sa regulácií výrubu stromov a kontrolovaného odlesňovania.

V rámci projektu sa účastníci z Poľska, Litvy a Slovenska zúčastnili vzdelávacej návštevy Lesnej správy – Nowy Targ, počas ktorej si prehĺbili poznatky o ohrozených druhoch stromov a rastlín v oblasti Podhalia, o správnom hospodárení v lesoch a tiež sa dozvedeli o vplyve stromov na celý ekosystém.

Účastníci usporiadali aj svoje národné večery. Každý národný tím kreatívnym a zaujímavým spôsobom predstavil svoju krajinu, tradície a zvyky. Vďaka národným večerom si účastníci výmeny mládeže prehĺbili vedomosti o cudzích kultúrach, rozšírili svoje obzory a stali sa otvorenejšími a tolerantnejšími.

Počas výmeny mládeže organizácia „Zachráňme les“ pripravila a uskutočnila online stretnutie, na ktorom sa zúčastnili ich rovesníci z európskych krajín. V rámci virtuálneho stretnutia zrealizovali „lesnú hodinu“ na základe vopred pripraveného plánu. Jej cieľom bolo kreatívnym spôsobom zvýšiť povedomie mladých ľudí o tom, aké dôležité sú stromy pre náš život a fungovanie na našej planéte a k čomu môže viesť nadmerné odlesňovanie. Účastníci poskytli aj informácie o tom, ako môžu mladí ľudia prispieť k lepšej starostlivosti o planétu a neustále si rozširovať vedomosti o ekológii a ochrane prírodného prostredia. Stretnutie bolo príležitosťou na výmenu cenných skúseností a zdieľanie dobrých praktík.

Výmena mládeže sa skončila vyhodnotením celého stretnutia, počas ktorého účastníci zhodnotili jeho jednotlivé prvky a to, čo sa za niekoľko dní strávených spoločne naučili. Každý účastník dostal certifikát Youthpass – ako potvrdenie o účasti na projekte. Toto medzinárodné podujatie bolo pre všetkých príležitosťou rozšíriť si kompetencie a záujmy, ale pre mnohých aj prvou skúsenosťou s prácou v medzinárodnom prostredí.

 
EN:
On December 2-8, 2024, we took part in an international project organized by the Stowarzyszenie "Porozumienie Pokoleń" - Save the Forest (project co-financed by the European Union). It was a common initiative of young people from Poland, Lithuania and Slovakia - a total of 36 people together with their leaders.

The aim of the project was:
- to expand knowledge and raise awareness of the problems related to excessive and illegal cutting of forests and trees, which threaten not only our Planet and the environment, but consequently - us people;
- to expand knowledge and raise awareness of the threats and negative effects of cutting down forests and trees;
- to develop ecological skills that will allow us to become more aware of how we can take care of the environment, our Planet and work to reduce the cutting of forests and trees and encourage others to do the same;
- developing attitudes such as responsibility for one's actions, as well as motivation to spread and promote ecological attitudes and behaviors among young people or local communities, but also knowledge that will allow them to look at problems related to the cutting down of forests and trees in a longer perspective;

In accordance with the schedule at the beginning of the project, the participants of the youth exchange created a code of the international meeting and conducted the activity "expectations and fears". During the next workshops, the youth conducted name games and integration activities which contributed to the fact that young people remembered the names of their peers, got to know each other better, broke the barriers of shyness and integrated with each other, creating a harmonious team that worked in a friendly and positive atmosphere. They also broke their fear of communicating in English.

As part of many thematic workshops, the participants gained knowledge about forestation and tree cutting in their regions, countries, as well as in Europe and the world; they discussed the role of trees in the environment - what impact they have on our climate, on the condition of our Planet, as well as on ourselves; deepened their knowledge of the use of wood in various areas of our lives; the consequences of deforestation and its negative impact on the natural environment and our Planet; shared good practices from their countries, Europe and the world, the aim of which was and is to prevent excessive deforestation or illegal deforestation, gained knowledge about the policies in their countries, which concern the regulations on cutting down trees and controlled deforestation.

As part of the project, participants from Poland, Lithuania and Slovakia took part in an educational visit to the Forest District - Nowy Targ, during which they deepened their knowledge about endangered species of trees and plants of Podhale; conducting proper forest management, and also learned about the impact of trees on the entire ecosystem.

Participants also held their national evenings. Each national team presented their country, traditions and customs in a creative and interesting way. Thanks to the national evenings, participants of the youth exchange deepened their knowledge about foreign cultures, broadened their horizons and became more open and tolerant.

During the youth exchange, "Save the Forest" prepared and conducted an online meeting, in which their peers from European countries took part. As part of the virtual meeting, they conducted a "forest lesson" based on a previously created lesson plan. Its aim was to raise awareness of young people in a creative way about how important trees are to our lives and functioning on our Planet and what excessive deforestation can lead to. Participants also provided knowledge and information on how young people can contribute to better care for the Planet and constantly expand their knowledge about ecology and caring for the natural environment. The meeting was an opportunity to exchange valuable experiences and share good practices. The youth exchange ended with an evaluation of the entire meeting, during which participants assessed its individual elements and what they had learned over the several days spent together. Each participant received a Youthpass certificate - as confirmation of participation in the project. The international undertaking was an opportunity for everyone to expand their competences and interests, but also for many people - the first experience of working in an international environment.