Zachráňte prírodu - Save the Nature
V dňoch 25. augusta 2020 - 31. augusta 2020 naše združenie zrealizovalo projekt financovaný z programu Erasmus+ - výmena mládeže - „Zachráňte prírodu - Save the Nature“.
Išlo o trojstrannú mládežnícku výmenu s 36 účastníkmi a vedúcimi z bulharskej organizácie „Ecoworld Rhodopes“, a Asociácie - Dohoda generácií – z Poľska
Poronin bol vybraný pre hlavné aktivity medzinárodného projektu. Čestnú záštitu nad našou činnosťou prevzal starosta mesta Sławków - Rafał Adamczyk.
V rámci projektu sa mladí ľudia z Bulharska, Poľska a Slovenska venovali ekológii a ochrane životného prostredia, ktoré ich zaujímajú.
Pre účastníkov medzinárodného projektu bola táto tematická oblasť mimoriadne dôležitá a vďaka riešeniu mnohých problémových otázok počas mládežníckej výmeny získali nové vedomosti, zručnosti a rozvíjali nové návyky, ktoré v blízkej budúcnosti prispejú k ich lepšej starostlivosti o prírodu.
Cieľom projektu bolo získať nové vedomosti a zručnosti spojené s ochranou životného prostredia; zvyšovanie povedomia o vplyve, ktorý môžu mať ľudia na ekosystém a prírodné prostredie; poznávanie dôsledkov nezáujmu o starostlivosť o prírodné prostredie; rozvíjanie správnych ekologických postojov a správnych návykov zameraných na starostlivosť o čistotu životného prostredia, ako aj zvyšovanie úrovne vedomostí o ohrozených druhoch, ktoré majú tiež obrovský vplyv na naše životné prostredie a jeho fungovanie. Mladí ľudia si vymieňali skúsenosti týkajúce sa metód starostlivosti o životné prostredie, osvedčených postupov a aktivít, ktoré sa v ich krajinách prijímajú pri starostlivosti o prírodu.
Celý projekt prebiehal v anglickom jazyku s využitím metód neformálneho vzdelávania (tematické sedenia, integračné hry, diskusie, výmena skúseností, terénna hra, predstavenie, stretnutia s odborníkmi, hodnotenia, úvahy, národné večery atď.).
V rámci mládežníckej výmeny účastníci pripravili a uskutočnili predstavenie „Neváhajte, začnite sa starať o prírodu“, ktoré propagovalo ekologické správanie a podnecovalo starostlivosť o prírodné prostredie. Navštívili aj Tatranský národný park. Náučná návšteva Tatranského národného parku mala za cieľ nielen spoznať toto jedinečné miesto, jeho prírodu a chránené druhy, ale aj prehĺbiť vedomosti o hrozbách, ako sú: degradácia miestnej prírody človekom (zvýšený turistický ruch, odlesňovanie, znečistenie vodných nádrží, odhadzovanie odpadkov, vyrušovanie divých zvierat).
Počas mládežníckej výmeny si každá zo zúčastnených skupín pripravila svoj národný večer, počas ktorého kreatívnym spôsobom predstavila svoju kultúru, tradície, tance, kuchyňu a regionálne kroje.
Projekt „Zachráňte prírodu“ mal nielen vzdelávací rozmer a prispel k rozvoju kompetencií účastníkov, ale umožnil aj nadviazanie mnohých nových medzinárodných kontaktov a priateľstiev. Pre mnohých ľudí to bola prvá skúsenosť s prácou v medzinárodnom tíme.
EN:
On August 25-31, 2020, young people from our organization took part in an international project in Poronin (Poland) that was organized by the Stowarzyszenie – Porozumienie Pokolen from Slawkow – "Save the Nature". The project was co-financed under the Erasmus + Programme.
Except for our group, the project was attended by representatives of Stowarzyszenie – Porozumienie Pokolen (Poland) and representatives of Ecoworld Rhodopes (Bulgaria).
The honorary patronage of the „Save the Nature“ project was taken by the Mayor of Slawkow – Mr. Rafal Adamczyk.
Within the project, young people from Bulgaria, Poland, and Slovakia discussed the topic of ecology and environmental protection, that they are interested in. The main topic of the initiative was very important to them and thanks to discussing many problematic issues during the international meeting, they gained new knowledge, skills and developed new habits that in the near future will contribute to their better care for nature.
The aim of the project was:
- to gain new knowledge and skills related to environmental protection;
- to raise awareness of the impact that people might have on the ecosystem and natural environment;
- to gain knowledge about consequences resulting from the lack of interest in caring for the natural environment;
- to create pro-ecological attitudes among us and local communities;
- to create proper habits aimed at ensuring the cleanliness of the environment;
- to raise the level of knowledge about endangered species, which have a huge impact on our environment and its functioning;
- to exchange the experience related to methods of caring for the environment, good practices, activities that are undertaken in our countries;
The project was implemented in English with the use of non-formal education methods (thematic sessions, integration games, discussions, exchange of experiences, city game, performance, meetings with experts, evaluations, reflections, national evenings, etc.).
Within the project, participants prepared and conducted the performance "Don't hesitate, start to take care of nature", which promoted ecological behavior and encouraged to take care of the natural environment. They also visited the Tatra National Park. An educational visit was aimed not only to get familiar with this unique place, its nature, and protected species, but also to deepen the knowledge of threats such as: degradation of the local nature by humans (increased tourist traffic, deforestation, pollution of water reservoirs, littering, harassing wild animals).
Within the youth exchange, each of the participating groups prepared a national evening, during which they presented their culture, traditions, dances, cuisine, and regional costumes in a creative way.
"Save the Nature“ had not only an educational dimension and contributed to the development of participants‘ competences, but also allowed to make new international friends. For many people, it was the first experience of working in an international team.